Hakkımızda

Tarihçe

 

1900’lü yılların ilk başlarında, dedelerimiz tarafından yapılan sıcak demircilik ile su değirmeni kurma ve işletme faaliyetlerimiz 1950’li yıllara kadar devam etmiştir. Devamında, dizel un değirmenleri kurma ve işletme, kağnılara dingil (aks) imali, elle ve at ile çalışan su tulumbaları üretimi sürdürülmüştür.

eski

1960’lı yıllardan sonra benzinli ve dizel su motorlarının bakım-onarım ve yedek parçalarının  imalatı, motorlu taşıtların bakım-onarım ve yedek parçacılığı, ayrıca çevrede yaygın olan av tüfeği sektörüne yedek parça imalatı, torna ve kaynak isçiliği faaliyetlerimiz 1990’lı yıllara kadar devam etmiştir. Kuruluşumuz 1994 yılında yeni bir yapılanma Haile Limited Şirket haline dönüşmüş ve imalat programına ağırlık verilmiştir.

DEĞİRMENCİ, 1995 yılında ilk CNC tezgahının devreye girmesiyle ürün çeşidini çoğaltmıştır. 1998 yılında, 13.500 m2‘lik arazide 1800 m2’lik kapalı alana sahip, sosyal tesis ve idari kısım bulunan fabrikasına taşınmış daha sonra münferit imalattan (yarı seri/seri) imalat sistemine geçmiştir. Sonraki yıllarda gelişen piyasa koşullarına ayak uydurarak, CNC tezgahlarının sayısını arttırmış ve üretim kapasitesini genişletmiştir.

1997

(1997 – Yeni fabrika binasının inşaatı)

1998

(1998 – Yeni fabrikanın ilk iş günü)

Firmamız, Ocak 2004’ten itibaren, bünyesinde yeni bir yapılanmaya giderek ISO 9001:2000 eğitim çalışmalarına başlamış ve Mayıs 2004 tarihinde Anonim Şirket haline dönüşmüştür. Mayıs 2005’te ise kalitesini ISO 9001:2000 ile belgelendirmiştir.

2013

(2013 – Fabrikanın güncel hali)

DEĞİRMENCİ OTOMOTİV VE METAL END. A.Ş. halen yurt içine ve yurt dışına otomotiv ve iş makinaları parçaları, silah yedek parçaları, sağlık sektörüne muhtelif implantlar ve savunma sanayiine mühimmat üretmektedir.

 

Üretim

Değirmenci Otomotiv ve Metal Endüstrisi A.Ş. firması 1960’ların başında sadece dizel su motorlarının bakım-onarım ve yedek parçalarının imalatı ile uğraşırken, bugün medikal, savunma, iş makineleri ve av tüfekleri olmak üzere 4 ana sektörde seri üretim yapar hale gelmiştir.  Firmanın amacı, 50 seneden daha köklü üretim tecrübelerini yenidünya vizyonunu ve mühendislik gelişmelerini de katarak müşteri isteklerine daha esnek ve seri çözümler üretebilen, yüksek verimlilikte, kaliteyi esas edinmiş bir imalatçı olmaktır. Bu amaç doğrultusunda 1980 başlarında 4 çalışan ile başlayan girişim şu anda 100’den fazla çalışanı ile yılda onlarca farklı ürün çeşidinin binlercesinin üretildiği, pek çok açıdan bölgesinde ve ülkesinde öncü olmuş bir dünya markası haline dönüşmüştür. Ayrıca firmamız Türkiye’de üretilen ilk implantın üreticisi olmanın da haklı gurunu yaşamaktadır.

Firmamız İşletme, Yüksekokul ve Meslek Lisesi mezunlarından oluşan üretim kadrosu, alanında uzman mühendis ve personellerden oluşan yönetim kadrosuyla imalat çalışmalarını sürdürmektedir.

Üretimde 100% kalite kontrol ilkesini benimseyen firmamız; üretimin başladığı ilk aşama olan ham madde kontrolünden başlayarak, üretim sırasında ve sonunda nihai kontrol olmak üzere tek bir ürünü 3 defa kontrolden geçirmektedir. Firmamız müşterinin eline ulaşan ürünün kusursuz olduğundan emin olmak için gerekli laboratuvar ekipmanını ve konu ile ilgili uzman personeli kendi bünyesinde bulunduran bölgedeki nadir firmalardan biridir.

Değirmenci Otomotiv ve Metal Endüstrisi A.Ş. bir milimin yalnızca 1000’de biri hassasiyetlerle çalışan üretim bandına sahip. Üretimde ağırlıklı olarak talaşlı imalat teknolojisi kullanan firmamız Ø400×1000 mm’ye kadar çalışma alanına sahip CNC tornalama merkezleri, 700x450x550 mm’ye çalışma alanına sahip CNC dikey işleme merkezleri ve 870x710x660 mm’ye kadar çalışma alanına sahip 4 eksenli CNC yatay işleme merkezleri kullanmaktadır. Toplamda aylık 10.000 kg’dan fazla talaş alma kapasitesine sahip 10 CNC ve 42 konvansiyonel makine ile üretim devam etmekte ve kapasite gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Bunların yanı sıra, bünyemizde destekleyici diğer takım tezgâhları ve kullanılan ürünlerin mikro yapılarını düzenlemek için atmosfer kontrollü ısıl işlem fırını da tezgâh parkında yer almaktadır. Üretim esnekliğini artırmak amacıyla özel kesici takım ve bağlama elemanlarının hazırlandığı bir de takımhane bulunmaktadır.

Kalite Belgeleri

 

Her sektörde olduğu gibi, imalat öncesi projelendirme çok önemlidir. Değirmenci, imalat sırasında oluşabilecek teknik hataları önlemek, verimi yükseltmek, kaliteyi arttırmak ve daha hassas ürünler üretmek için imalat öncesinde önemli her detayla ilgili  gerekli teknik projeleri ve sanal üretimi bilgisayar ortamında oluşturmaktadır. Böylece kalite, üretime geçmeden başlamaktadır.

Üretimde kalite, sürekli ölçme ve kontrol yapılarak sağlanabilir ve sürdürülebilir. Kontrol işlemleri, üretimi biten kafile bazında yapılmak yerine imalat anındaki sürekli ölçüm ile yapılmalıdır. Tezgah başındaki ölçme ve kontrol alanları, imalat sırasında yüksek kalitenin sürdürülmesini, böylece hatalı üretimin azaltılmasını sağlamaktadır.

Değirmenci, oluşturduğu kalite kontrol laboratuvarında, fiziki boyutların yanı sıra eş-eksenlilik, yalpalanma, paralellik, diklik vb. konum kontrollerini de yapabilmektedir.

Malzeme mikroyapı ve sertlik kontrolleri de yine firma bünyesinde gerçekleşmektedir.

iso9001 iso13485

Test ve Raporlar

 

Firmamız Medikal Sektöründeki çalışmalarında sağlık, hijyen faktörlerini dikkate almakta ve bununla ilgili test ve raporlarını yapmaktadır.

431 Paslanmaz Çelik316L Paslanmaz Çelik